Koncernledning

Kontaktuppgifter till Region Gävleborgs koncernledning.

Om koncernledningens uppdrag 

Göran Angergård
Regiondirektör
goran.angergard@regiongavleborg.se
026-15 51 40

Johan Kaarme
Hälso- och sjukvårdsdirektör
johan.kaarme@regiongavleborg.se 
026-15 47 75 

Annica Johansson 
Ekonomidirektör 
annica.h.johansson@regiongavleborg.se 
026-15 74 20

Ulrika Boström Gatti 
HR-direktör 
ulrika.bostrom.gatti@regiongavleborg.se 
026-15 01 52

Linda Sjödin 
Kommunikationsdirektör 
 
026-53 17 76

Jan-Olof Friman 
Trafik-, kultur och folkhögskoledirektör 
jan-olof.friman@regiongavleborg.se 
026-53 17 12 

Katarina Wijk 
Forsknings- och utvecklingsdirektör
katarina.wijk@regiongavleborg.se 
026-15 01 85

Berit Pajala 
Regiondirektörens sekreterare 
berit.pajala@regiongavleborg.se 
026-15 50 56

Markus Bylund 
IT-direktör 
markus.bylund@regiongavleborg.se 
026-53 17 33 

Johan Sörensson 
Stabsdirektör 
johan.sorensson@regiongavleborg.se 
026-15 58 90

 

Katrien Vanhaverbeke 
Regional utvecklingsdirektör 
katrien.vanhaverbeke@regiongavleborg.se 
026-15 48 99