Hälso- och sjukvårdsnämndsförvaltningen

Kontaktuppgifter till ledningen för hälso- och sjukvården inom Region Gävleborg. Förteckning över verksamhetschefer och chefläkare. Kontakt växel: 026-15 40 00.

NamnTitelKontakt
Johan Kaarme Tf hälso- och sjukvårdsdirektör johan.kaarme@
regiongavleborg.se
Susanne Åkerlind Förvaltningssekreterare susanne.akerlind@
regiongavleborg.se

 

Verksamhetschefer

VerksamhetsområdeVerksamhetschefKontakt
Anestesi Johnny Hillgren johnny.hillgren@
regiongavleborg.se
Ambulans och akut verksamet Walentin Lindholm walentin.lindholm@
regiongavleborg.se
Barn- och ungdomssjukvård Alf Kågström  alf.kagstrom@
regiongavleborg.se
Bild- och funktionsmedicin (inklusive röntgen) Viktor Leander viktor.leander@
regiongavleborg.se
Digital vård  tf Simon Nilsson simon.nilsson@
regiongavleborg.se
Familjehälsan Kristina Lingman kristina.lingman@
regiongavleborg.se

Habilitering och Barnpsykiatri Kristina Lingman kristina.lingman@
regiongavleborg.se

Internmedicin Roger Westerlund roger.westerlund@
regiongavleborg.se

Kardiologi Mikael Ressem mikael.ressem@
regiongavleborg.se
Kirurgi Elisabeth Wicklén elisabeth.wicklen@
regiongavleborg.se
Kvinnosjukvård Johanna Belachew johanna.belachew@
regiongavleborg.se
Laboratoriemedicin Towa Johansson-Marknell tova.johansson.marknell@
regiongavleborg.se

Medicin Bollnäs Eva Hellman eva.hellman@
regiongavleborg.se
Onkologi Johanna Ågren johanna.j.agren@
regiongavleborg.se
Operation Bollnäs Lena Pettersson lena.pettersson
@regiongavleborg.se
Ortopedi Anette Lund anette.lund@
regiongavleborg.se

Primärvård Gävle tf Eva Söderhäll eva.t.soderhall@
regiongavleborg.se
Primärvård Hudiksvall-Nordanstig Helena Bikoff helena.bikoff@
regiongavleborg.se
Primärvård Ljusdal Anna Andersson anna.h.andersson@
regiongavleborg.se

Primärvård Södra Hälsingland (inklusive 1177 Vårdguiden på telefon) tf Helena Bikoff helena.bikoff@
regiongavleborg.se
Primärvård Västra Gästrikland Jörgen Tranevik
Specialmedicin Annika Hillgren Mattsson annika.hillgren.mattsson@
regiongavleborg.se
Paramedicin tf Anders Rhodin anders.rhodin@
regiongavleborg.se
Vuxenpsykiatri Anna Sundqvist anna.sundqvist@
regiongavleborg.se
Ögon Sandra Andersson

sandra.e.andersson@
regiongavleborg.se 

Öron, näsa, hals  Sandra Andersson sandra.e.andersson@
regiongavleborg.se 

Chefläkare

Chefläkare inom Region Gävleborg når du via patientsakerhet@regiongavleborg.se

Intresserad av lediga jobb

Information om lediga tjänster hittar du via jobbsidorna.