Hälso- och sjukvårdsnämndsförvaltningen

Kontaktuppgifter till ledningen för hälso- och sjukvården inom Region Gävleborg. Förteckning över verksamhetschefer och chefläkare. Kontakt växel: 026-15 40 00.

NamnTitelKontakt
Göran Angergård Hälso- och sjukvårdsdirektör (biträdande regiondirektör) goran.angergard@
regiongavleborg.se
Susanne Åkerlind Förvaltningssekreterare susanne.akerlind@
regiongavleborg.se

Enheten för patientsäkerhet

Enheten för patientsäkerhet - kontaktuppgifter

Verksamhetschefer

VerksamhetsområdeVerksamhetschefKontakt
Anestesi Johnny Hillgren johnny.hillgren@
regiongavleborg.se
Ambulans och akut verksamet Peter Sund peter.sund@
regiongavleborg.se
Barn- och ungdomssjukvård Sofia Arwehed sofia.arwehed@
regiongavleborg.se

Bild- och funktionsmedicin (inklusive röntgen) Viktor Leander viktor.leander@
regiongavleborg.se
Familjehälsan Kristina Lingman kristina.lingman@
regiongavleborg.se

Habilitering och Barnpsykiatri Kristina Lingman kristina.lingman@
regiongavleborg.se

Internmedicin Roger Westerlund roger.westerlund@
regiongavleborg.se

Kardiologi Stefan Cederqvist
Kirurgi Elisabeth Wicklén elisabeth.wicklen@
regiongavleborg.se
Kvinnosjukvård tf Kristina Granevåg
Laboratoriemedicin Towa Johansson-Marknell tova.johansson.marknell@
regiongavleborg.se

Onkologi Johanna Ågren johanna.j.agren@
regiongavleborg.se
Ortopedi Anette Lund anette.lund@
regiongavleborg.se

Primärvård Gävle Susanna Björklund susanna.bjorklund@
regiongavleborg.se

Primärvård Hudiksvall-Nordanstig Helena Bikoff helena.bikoff@
regiongavleborg.se
Primärvård Ljusdal Anna Andersson anna.h.andersson@
regiongavleborg.se

Primärvård Södra Hälsingland (inklusive 1177 Vårdguiden på telefon) Jörgen Tranevik
Primärvård Västra Gästrikland Jörgen Tranevik
Specialmedicin Annika Hillgren Mattsson annika.hillgren.mattsson@
regiongavleborg.se
Paramedicin tf Anders Rhodin anders.rhodin@
regiongavleborg.se
Vuxenpsykiatri Anna Sundqvist anna.sundqvist@
regiongavleborg.se
Ögon Annika Hillgren Mattsson

annika.hillgren.mattsson@
regiongavleborg.se

Öron, näsa, hals  Annika Hillgren Mattson annika.hillgren.mattsson@
regiongavleborg.se

Chefläkare

Chefläkare - förteckning

Intresserad av lediga jobb

Information om lediga tjänster hittar du via jobbsidorna.