Hälso- och sjukvårdsnämndsförvaltningen

Kontaktuppgifter till ledningen för hälso- och sjukvården inom Region Gävleborg. Förteckning över verksamhetschefer och chefläkare. Kontakt växel: 026-15 40 00.

Johan Kaarme
Hälso- och sjukvårdsdirektör 
johan.kaarme@regiongavleborg.se

Susanne Åkerlind 
Förvaltningschefssekretare 
susanne.akerlind@regiongavleborg.se

Verksamhetschefer

Anestesi

Johnny Hillgren 
johnny.hillgren@regiongavleborg.se 

Ambulans och akut verksamet 

Walentin Lindholm 
walentin.lindholm@regiongavleborg.se 

Barn- och ungdomssjukvård

Anna Styf 
 

Bild- och funktionsmedicin (inklusive röntgen)

Viktor Leander 
viktor.leander@regiongavleborg.se 

Digital vård (inklusive 1177 på telefon)

Elisabeth Berglönn 
 

Familjehälsan 

Kristina Lingman 
kristina.lingman@regiongavleborg.se 

Habilitering och barnpsykiatri

Kristina Lingman 
kristina.lingman@regiongavleborg.se 

Internmedicin

Stefan Soneberg 
stefan.soneberg@regiongavleborg.se 

Kardiologi 

Mikael Ressem
mikael.ressem@regiongavleborg.se 

Kirurgi

Elisabeth Wicklén 
elisabeth.wicklen@regiongavleborg.se 

Kvinnosjukvård

Zohreh Khosh Bakht
zohreh.khosh.bakht@regiongavleborg.se

Laboratoriemedicin

Towa Johansson-Marknell 
tova.johansson.marknell@regiongavleborg.se 

Medicin Bollnäs

Tf Lena Pettersson 
lena.pettersson@regiongavleborg.se 

Onkologi 

Johanna Ågren 
johanna.j.agren@regiongavleborg.se 

Operation Bollnäs

Lena Pettersson 
lena.pettersson@regiongavleborg.se 

Ortopedi

Anette Lund 
anette.lund@regiongavleborg.se 

Primärvård Gävle 

Elisabeth Hartung 
elisabeth.hartung@regiongavleborg.se 

Primärvård Hudiksvall-Nordanstig

Helena Bikoff 
helena.bikoff@regiongavleborg.se 

Primärvård Ljusdal

Anna Andersson 
anna.h.andersson@regiongavleborg.se

Primärvård Södra Hälsingland

Helena Bikoff 
helena.bikoff@regiongavleborg.se 

Primärvård Västra Gästrikland 

Jörgen Tranevik 
 

Specialmedicin 

Annika Hillgren Mattsson 
annika.hillgren.mattsson@regiongavleborg.se 

Paramedicin 

Anders Rhodin 
anders.rhodin@regiongavleborg.se 

Vuxenpsykiatri 

Anna Sundqvist 
anna.sundqvist@regiongavleborg.se

Ögon

Sandra Andersson 
sandra.e.andersson@regiongavleborg.se 

Öron, näsa, hals 

Sandra Andersson 
sandra.e.andersson@regiongavleborg.se 

Chefläkare

Chefläkare inom Region Gävleborg når du via patientsakerhet@regiongavleborg.se

Intresserad av lediga jobb

Information om lediga tjänster hittar du via jobbsidorna.