Världsarvsgårdarna öppnar sina dörrar på Kulturarvsdagen 2025

Den 14 september 2025 firas Kulturarvsdagen över hela landet. Världsarvet Hälsingegårdar är såklart med som vanligt och alla sju världsarvsgårdarna, samt besökscentret Ol-Anders, öppnar sina dörrar under denna dag.

Världsarvsgården Erik Anders omringad av grönska

Under Kulturarvsdagen finns möjlighet att kliva in i de unika gårdarna som klassats som Världsarv av Unesco. 

– Vi ser fram emot att välkomna besökare till världsarvsgårdarna och besökcentren på Kulturarvsdagen, säger Anna-Karin Ferm, verksamhetsutvecklare för Världsarvet Hälsingegårdar på Region Gävleborg.

Kulturarvsdagen 2025 hyllar Sveriges byggnadskultur. I år firar det Europeiska byggnadsvårdsåret (European Architectural Heritage Year 1975) 50 år. Syftet med byggnadsvårdsåret var att öka medvetenheten om de oersättliga värden som finns i våra historiska byggnader och miljöer. Idag står vi inför utmaningar med stort exploateringstryck, behov av nya bostäder, energikris och rivningar. Samtidigt är frågor om miljö, klimat, energi och hållbarhet än mer centrala – både i städerna och på landsbygden.

Runt om i landet och i Europa firas Kulturarvsdagen den 14 september, så även vid Världsarvet Hälsingegårdar. Genom årets tema ”Kulturarv och bebyggelse” uppmärksammas den rika byggnadskultur som format Sverige. Vi bjuder in allmänheten till att besöka Världsarvet Hälsingegårdar och ta del av berättelserna om de fantastiska gårdarna, byggda för fest med sina rika utsmyckningar.

Världsarvet Hälsingegårdar öppnar sina dörrar

Det har blivit en tradition att Världsarvet Hälsingegårdar deltar i Kulturarvsdagen och även i år bjuds allmänheten in med fri entré till de sju gårdar som klassats som Världsarv av Unesco. I Hälsingland finns idag runt 1000 bevarade Hälsingegårdar, sju av dem finns upptagna på Världsarvslistan. 

Aktuella tider och gårdar

Notera att öppettiderna varierar mellan gårdarna.

  • Bortom Åa i Fågelsjö, 10.00–16.00
  • Erik-Anders i Asta, 11.00–15.00
  • Jon-Lars i Långhed, 12.00–15.00
  • Pallars i Långhed, 12.00–15.00
  • Bommars i Letsbo, 12.00–15.00
  • Kristofers i Stene, 12.00–15.00
  • Gästgivars i Vallsta, 12.00–15.00
  • Besökscentrum Ol-Anders i Alfta, 10.00–16.00

För mer information besök Världsarvets Hälsingegårdars webbplats

Om kulturarvsdagen

Kulturarvsdagen är en del av det europeiska samarbetet European Heritage Days, där hela 50 länder deltar. Riksantikvarieämbetet, tillsammans med Sveriges hembygdsförbund och Arbetslivsmuseernas samarbetsråd, står bakom evenemanget i Sverige. Syftet är att öka förståelsen, intresset och engagemanget för vårt gemensamma kulturarv.

Kontakt 

Anna-Karin Ferm, verksamhetsutvecklare Världsarv Kultur Gävleborg, anna-karin.ferm@regiongavleborg.se, 026-65 02 16.

Läs mer

Om Kulturarvsdagen – Riksantikvarieämbetet

World Heritage – UNESCO