Förskola på tur

Vill ni skapa fler möjligheter för barn i förskolan att upptäcka, prova och känna att de kan? Förskola på tur stärker barns rörelseglädje, nyfikenhet och mod genom att flytta ut förskolan till nya platser, möta föreningslivet och testa olika aktiviteter. Här finns en metodbeskrivning för er som vill komma i gång och arbeta på ett liknande sätt.

Barn behöver röra sig för att växa och utvecklas. För att främja en god hälsa genom livet är det viktigt att barn redan i tidig ålder får möjlighet att vara fysiskt aktiva och upptäcka olika sätt att röra sig. När barn får prova nya aktiviteter och möta olika miljöer stärks både självförtroendet och lusten att vara aktiva.

Föreningsalliansen i Bollnäs har tillsammans med Bollnäs kommun och lokala anläggningar och föreningar skapat arbetssättet Förskola på tur. Genom Förskola på tur får alla femåringar som går i förskolan i Bollnäs kommun möjlighet att prova olika aktiviteter, träffa lokala föreningar och besöka anläggningar som bidrar till rörelse, gemenskap och inkludering.

Arbetssättet består av tre viktiga delar:

  1. Ge barn möjlighet att upptäcka och prova nya aktiviteter.
  2. Skapa möten mellan förskola, föreningsliv och lokala verksamheter.
  3. Stärka barns rörelseglädje, självförtroende och delaktighet.

Film – möt några som arbetat med metoden

Ta del av ett exempel från Förskola på tur och se hur barn, förskolelärare och aktivitetsledare upplever arbetssättet.

Se filmen på Youtube:
Förskola på tur i skogen – Föreningsalliansen i Bollnäs

Vill ni arbeta på liknande sätt?

Det finns en metodbeskrivning för att göra det enklare för fler kommuner att genomföra ett liknande arbete. Materialet bygger på erfarenheter från samverkan mellan Föreningsalliansen i Bollnäs, Bollnäs kommun, lokala föreningar och anläggningar.

I metodbeskrivningen kan ni bland annat läsa om:

  • Förutsättningar för att lyckas.
  • Förväntade effekter för barn, föreningar och kommun.
  • Organisation, samverkan och kostnader.
  • Planering av ett verksamhetsår.
  • Genomförande av aktivitetsdagar.

Materialet kompletteras även av checklistor och handledarstöd som kan användas i det praktiska arbetet.

Ta del av materialet:
Metodbeskrivning Förskola på tur – Föreningsalliansen

Mer information om Förskola på tur

Vill ni ha stöd eller komma i kontakt med någon som arbetar med Förskola på tur? Ta gärna kontakt med: 

Maria Skyttner
Föreningsalliansen Bollnäs
maria.skyttner@foreningsalliansen.com 

Linda Wallberg
Föreningsalliansen Bollnäs
linda.wallberg@foreningsalliansen.com

Emma Mårtensson
Region Gävleborg
072 – 203 81 41
emma.martensson@regiongavleborg.se 

Läs mer om Förskola på tur och ta del av erfarenheter från arbetet:
Förskola på tur – Bollnäs kommun
Förskola på tur – Föreningsalliansen

Arbetet finansierades av Allmänna arvsfonden.
Förskola på tur – Allmänna arvsfonden