Gävle sjukhus: Akutmottagningens entré flyttar – några meter
Från och med den 16 september 6.00 är ingången till akuten i Gävle på en ny plats: på baksidan av byggnaden, andra sidan ambulansintaget.
Det kommer att finnas skyltning och personal som guidar rätt i början.
Mottagningen kommer att fungera som vanligt.
Läs mer
Ibland kanske du hör ordet spotcheck i sammanhanget. Det är den plats på akutmottagningen där du träffar de första i vårdkedjan som kommer att hjälpa dig, precis intill ingången.
Det är alltså mer än en vanlig reception. Där gör personalen en snabb första bedömning av ditt/din anhörigas tillstånd för att avgöra
- hur brådskande vårdbehovet är
- om patienten ska vidare in på akutmottagningen, hur snabbt och vart
- om patienten ska hänvisas till en annan vårdnivå eller verksamhet (till exempel familjeläkarjouren eller hälsocentral).
Gävle sjukhus kommer om några år att få en helt ny akutmottagning, en separat barnakutmottagning och familjeläkarjour inom ramen för Framtidsbygget, se regiongavleborg.se/framtidsbygget. Byggstart sker under september 2026 och den nya akutmottagningen planeras vara färdig 2031.
Området framför byggnaden där akutens ingång ligger idag stängslas in när arbetet med den nya tillbyggnaden börjar. Därför måste spotchecken flytta till en ny plats på baksidan av akutmottagningen under byggtiden.