Rehabiliteringskoordinatorer

Rehabiliteringskoordinatorns roll är att vara spindeln i nätet i sjukskrivningsarbetet på vårdenheten och en kompetensbärare i försäkringsmedicinska frågor.

Rehabiliteringskoordinatorn är även en kontaktperson på vårdenheten för Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen och kommunen.

Rehabiliteringskoordinatorer i Gävleborg

 OmrådeNamnTelefon, e-post

VO Ljusdal          



Ljusdal/Ramsjö HC Anna Elverstig, Anders Thorstensson 0651-170 87
anna.elverstig@regiongavleborg.se

0651-171 92
anders.thorstensson@regiongavleborg.se
Järvsö HC Anders Thorstensson

0651-171 92
anders.thorstensson@regiongavleborg.se

Färila-Los HC Anna Elverstig 0651-170 87
anna.elverstig@regiongavleborg.se
VO Hudiksvall Hudiksvall, Bergsjö Iggesund, Delsbo HC Åsa Ramkvist-Lehnberg

0650-926 43
072-219 88 80
asa.ramkvist.lehnberg@regiongavleborg.se

VO södra Hälsingland

Söderhamn/
Linden HC/Kilafors HC
Anette Burman

072-2019414
anette.burman@regiongavleborg.se

Alfta/Edsbyn HC Sofia Rudman-Palm  072-517 31 94
sofia.rudman.palm@regiongavleborg.se
Baldersnäs/Arbrå Magnus Lundin

0278-38082
magnus.lundin@regiongavleborg.se

VO Gävle Sätra HC

Anette
Kjellin

026-15 50 16
anette.kjellin@regiongavleborg.se

Andersberg, Hedesunda HC Lars
Holm
072-202 52 43
lars.holm@regiongavleborg.se
Strömsbro, Hamrånge HC
Maria Klang 026-53 14 33
maria.klang@regiongavleborg.se
Gävle Strand HC
Tina Mattsson Stenbäck

026-53 10 43
tina.mattson.stenback@regiongavleborg.se

Valbo,
Södertull HC

Carola Jonsson

026-53 17 09
carola.jonsson@regiongavleborg.se 

VO västra Gäststrikland Sandviken södra, Hofors HC Sofie Elg

073-098 68 87 eller 026-27 80 61
sofie.elg@regiongavleborg.se

  Sandviken norra, Ockelbo, Storvik HC Marie Möllebo

072-242 49 96
marie.mollebo@regiongavleborg.se

Vuxenpsykiatri Bollnäs-Söderhamn Helene Breed 072-242 49 96
helene.breed@regiongavleborg.se
Bollnäs-Söderhamn Camilla Andersson

072-4510109
camilla.s.andersson@regiongavleborg.se

Hudiksvall Yvonne Hellman

076-139 51 43
yvonne.hellman@regiongavleborg.se

Gävle Karin Sundberg 072-701 24 98
karin.sundberg@regiongavleborg.se
Västra Gästrikland Karin Halldén 070-558 59 10
karin.hallden@regiongavleborg.se
Ortopeden Hälsingland Isabel Myrgren 070-210 96 49
isabel.myrgren@regiongavleborg.se 
  Maria Löfling Råbom

0650-36992
maria.lofling.rabom@regiongavleborg.se  

Gästrikland Annika Parviainen-Ohrling  

026-15 53 21
annika.parviainen.ohrling@regiongavleborg.se

Aleris Ortopeden Bollnäs Bollnäs-Voxnadalen HC Gunilla Svedberg

076-783 50 20
gunilla.svedberg@aleris.se

Capio Gävle, Bomhus Sebastian Deslot

070-9374451
sebastian.deslot@capio.se

Brynäs

 

helena.stromberg2@capio.se

Doktorama Håstaholmen Marie
Skog
073-642 85 39 
marie.skog@doktorama.se 
Oxtorget, Söderhamnsfjärden Stina
Brodin 

070-750 38 35
stina.brodin@soderhamnsfjardenshc.se

Falck Hälsopartner  Sandviken Karolina Bergqvist

026-420 36 15
karolina.bergqvist@falckhalsopartner.se

Hälsingeläkarna Harmångers HC Anneli Dahlberg

070-251 08 62
anneli.dahlberg@regiongavleborg.se

    Peter Vallin

072-524 41 02
peter.vallin@regiongavleborg.se

Hälsoval

Ljusne, E-hälsan Yvonne Larsson

072-216 40 10
yvonne.larsson@halsoval.nu

Varvet

Anna Lindgren

072-5967241
annlin@halsoval.nu 

Rehab

Sandviken Karin
Ander
026-27 82 44
karin.ander@regiongavleborg.se
Neurologen   Mikael Hellberg mikael.hellberg@regiongavleborg.se
Reumatologen   Veronica Björklund 026-154918
veronica.bjorklund@regiongavleborg.se
Praktikertjänst HC City Vakant  
  Eira HC Annica Adamsson

070-7249761
annica.adamsson@regiongavleborg.se