Rehabiliteringskoordinatorer

Rehabiliteringskoordinatorns roll är att vara spindeln i nätet i sjukskrivningsarbetet på vårdenheten och en kompetensbärare i försäkringsmedicinska frågor.

Rehabiliteringskoordinatorn är även en kontaktperson på vårdenheten för Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen och kommunen.

Rehabiliteringskoordinatorer i Gävleborg

 OmrådeNamnTelefon, e-post

VO Ljusdal          



Ljusdal/Ramsjö HC Anna Hogdin, Anders Thorstensson 0651-170 87

anna.hogdin@regiongavleborg.se


0651-171 92
anders.thorstensson@regiongavleborg.se
Järvsö HC Anders Thorstensson

0651-171 92
anders.thorstensson@regiongavleborg.se

Färila-Los HC Anna Hogdin 0651-170 87
anna.hogdin@regiongavleborg.se
VO Hudiksvall Hudiksvall, Iggesund, Delsbo HC

Åsa Ramkvist-Lehnberg

Erika Lind

0650-926 43
072-219 88 80
asa.ramkvist.lehnberg@regiongavleborg.se

073-823 16 10
erika.lind@regiongavleborg.se

VO södra Hälsingland

Söderhamn/
Linden HC/Kilafors HC
Anette Burman

072-201 94 14
anette.burman@regiongavleborg.se

Alfta/Edsbyn HC Sofia Rudman-Palm  072-517 31 94
sofia.rudman.palm@regiongavleborg.se
Baldersnäs/Arbrå Magnus Lundin

0278-380 82
magnus.lundin@regiongavleborg.se

Edsbyn/Ovanåker Christin Jonsson

0271-272 73 eller 076-780 67 19
christin.jonsson@regiongavleborg.se

VO Gävle Sätra, Valbo HC

Carola Jonsson

026-53 17 09
carola.jonsson@regiongavleborg.se 

Andersberg, Hedesunda HC Lars
Holm
072-202 52 43
lars.holm@regiongavleborg.se
Strömsbro, Hamrånge HC
Maria Klang 026-53 14 33

maria.klang.bergkvist@regiongavleborg.se

Gävle Strand HC
Tina Mattsson Stenbäck

026-53 10 43
tina.mattsson.stenback@regiongavleborg.se

Södertull HC

Marie Möllebo

026-15 57 80
marie.mollebo@regiongavleborg.se

VO västra Gäststrikland Sandviken södra, Hofors HC Sofie Elg

073-098 68 87 eller 026-27 80 61
sofie.elg@regiongavleborg.se

  Sandviken Norra HC Lena Lundell

073-072 06 11
lena.lundell@regiongavleborg.se

  Ockelbo, Storvik HC Vakant

 

Vuxenpsykiatri Bollnäs  Katrin Lindberg

0278-381 29 eller 073- 050 95 92
katrin.lindberg@regiongavleborg.se

Söderhamn

Camilla Andersson

Marie Åhlander

072-4510109
camilla.s.andersson@regiongavleborg.se

marie.ahlander@regiongavleborg.se

Hudiksvall
Fanny Andersson

076-139 51 43
fanny.andersson@regiongavleborg.se

Gävle Karin Sundberg

072-701 24 98
karin.sundberg@regiongavleborg.se

Västra Gästrikland Karin Halldén 070-558 59 10
karin.hallden@regiongavleborg.se
     
Ortopeden Hälsingland Isabel Myrgren 070-210 96 49
isabel.myrgren@regiongavleborg.se 
Gästrikland Serwin Isik

026-15 58 40
serwin.isik@regiongavleborg.se

  Åsa Andén Abrahamsson

026-15 49 17
asa.anden.abrahamsson@regiongavleborg.se

Aleris Ortopeden Bollnäs Bollnäs-Voxnadalen HC Gunilla Byänge

076 783 50 20
gunilla.byange@regiongavleborg.se

Capio Gävle, Bomhus Sebastian Deslot

070-937 44 51
sebastian.deslot@capio.se

Brynäs

Helena Strömberg Johnson

026-450 48 22
helena.stromberg2@capio.se

Doktorama Håstaholmen Marie
Skog
073-642 85 39 
marie.skog@doktorama.se 
Oxtorget, Söderhamnsfjärden Stina
Brodin 

070-750 38 35
stina.brodin@soderhamnsfjardenshc.se

Falck Hälsopartner Sandviken Lisen Lundgren

026-420 36 15
lisen.lundgren@regiongavleborg.se

Hälsingeläkarna Harmångers HC Peter Vallin

072-524 41 02
peter.vallin@regiongavleborg.se

Hälsoval

Ljusne, E-hälsan Yvonne Larsson

072-216 40 10
yvonne.larsson@halsoval.nu

Varvet

Anna Lindgren

072-5967241
anna.lindgren@halsoval.nu 

Rehab

Sandviken Karin
Ander
026-27 82 44
karin.ander@regiongavleborg.se
Neurologen   Mikael Hellberg

026-62 91 23
mikael.hellberg@regiongavleborg.se

Reumatologen   Veronica Björklund 026-15 49 18
veronica.bjorklund@regiongavleborg.se
Praktikertjänst HC City Åsa Larsson 026-65 03 00
asa.larsson@regiongavleborg.se
  Eira HC Annica Adamsson

070-724 97 61
annica.adamsson@regiongavleborg.se