Till startsidan

Divisioner och verksamheter

 

Hälso- och sjukvårdsnämndsförvaltningen

NamnTitelKontakt
Göran Angergård Hälso- och sjukvårdsdirektör (biträdande regiondirektör)

goran.angergard@
regiongavleborg.se
 
070-356 40 71

Susanne Åkerlind Förvaltningssekreterare

susanne.akerlind@
regiongavleborg.se
072-505 33 75

Enheten för patientsäkerhet

Enheten för patientsäkerhet - kontaktuppgifter 

Division Medicin-Psykiatri och Division Primärvård

NamnTitelKontakt
Roger O Nilsson Divisionschef roger.olof.nilsson@
regiongavleborg.se

070-396 80 06
Anna-Karin Howell Lindberg Divisionschefssekreterare anna-karin.howell.lindberg@
regiongavleborg.se

070-207 33 92
Sara Marklund Controller sara.marklund@
regiongavleborg.se

070-617 92 66
Emma Ruth Tf HR-strateg emma.ruth@
regiongavleborg.se
 
070-364 91 20

Amanda Hedin 

Kommunikatör amanda.hedin@
regiongavleborg.se

070-306 24 94
Roger Westerlund  Verksamhetschef Internmedicin roger.westerlund@
regiongavleborg.se

070-681 10 90
Annika Hillgren Mattsson Tf verksamhetschef Specialmedicin annika.hillgren.mattsson@
regiongavleborg.se

 070-320 77 16
Frida Lindgren Tf verksamhetschef Kardiologi frida.lindgren@
regiongavleborg.se
070-213 72 71
Elin Rosengren  Verksamhetschef Vuxenpsykiatri elin-love.rosengren@
regiongavleborg.se

070-586 67 39
Kristina Lingman Tf verksamhetschef Habilitering och Barnpsykiatri caroline.engberg@
regiongavleborg.se
072-7110238

Anna Andersson

Verksamhetschef primärvård Ljusdal anna.h.andersson@
regiongavleborg.se

073-060 18 29
Susanna Björklund Verksamhetschef primärvård Gävle susanna.bjorklund@
regiongavleborg.se

070-359 59 24
Annika Hillgren Mattsson Tf verksamhetschef primärvård Hudiksvall-Nordanstig annika.hillgren.mattsson@
regiongavleborg.se

070-320 77 16
Jörgen Tranevik Verksamhetschef primärvård Södra Hälsingland (inklusive sjukvårdsrådgivningen)

jorgen.tranevik@
regiongavleborg.se
  
070-600 31 56

Susanne Cliffoord Verksamhetschef Västra Gästrikland susanne.cliffoord@
regiongavleborg.se

0730-56 36 36
Kristina Lingman Verksamhetschef Familjehälsan kristina.lingman@
regiongavleborg.se

076-105 66 83

Division Operation och Division Diagnostik

NamnTitelKontakt
Helena Björkman Divisionschef helena.bjorkman@
regiongavleborg.se

070-268 00 90
Britt-Marie Sjöberg Divisionschefssekreterare britt-marie.sjoberg@
regiongavleborg.se

076-100 67 55
Susanna Pettersson Controller susanna.k.pettersson@
regiongavleborg.se

070-254 26 83
Maria Myrberg HR-strateg maria.myrberg@
regiongavleborg.se

072-201 31 35
Peter Larsson Leansamordnare peter.a.larsson@
regiongavleborg.se

072-220 83 54

Jörgen Kunnari

Leansamordnare jorgen.kunnari@
regiongavleborg.se
072-735 98 60
Agnes Hejll Kommunikatör agnes.hejll@
regiongavleborg.se
 
070-267 37 04

Peter Sund

Verksamhetschef Ambulanssjukvård

peter.sund@
regiongavleborg.se
072-2010075

Johnny Hillgren Verksamhetschef Anestesi

johnny.hillgren@
regiongavleborg.se

076-765 15 38

Simon Nilsson Verksamhetschef Akutsjukvård simon.nilsson@
regiongavleborg.se

072-521 09 48
Kristina Granevåg Verksamhetchef Onkologi kristina.granevag@
regiongavleborg.se

070-357 05 57
Anette Lund Tf verksamhetchef Ortopedi anette.lund@
regiongavleborg.se

070-259 48 16
Johan Hansson Verksamhetschef Kirurgi johan.j.hansson@
regiongavleborg.se

070-887 24 87
Reidunn Wettermark Verksamhetschef Öron-Näsa-Hals och Ögon reidunn.wettermark@
regiongavleborg.se

070-631 18 42
Sofia Arwehed Verksamhetschef Barn- och ungdomssjukvård sofia.arwehed@
regiongavleborg.se

072-202 45 74
Ingela Högerås Verksamhetschef Kvinnosjukvård ingela.hogeras@
regiongavleborg.se

070-278 24 83
Towa Johansson-Marknell Verksamhetschef Laboratoriemedicin tova.johansson.marknell@
regiongavleborg.se

070-590 79 74
Håkan Lund  Verksamhetschef Bild och funktionsmedicin (Röntgen) hakan.lund@
regiongavleborg.se

070-610 88 10 

Intresserad av lediga jobb

Information om lediga tjänster hittar du via jobbsidorna.

Dela denna sida


Publicerad 2010-05-27
Uppdaterad 2017-03-13
Publicerat av webbredaktionen