Vakantiebeurs Uutrecht 10-16 januari 2012
10 januari 2012 presenterades länets utbud på Vakantiebeurs i Utrecht, Nederländerna. Målgruppen är aktiva familjer som vill göra annorlunda saker på sin semester. Till den mässan producerades en enkel trycksak med exempel på familjeaktiviteter med naturanknytning, såsom vildmarksupplevelser, kanoting, cykling och andra upplevelser. Trycksaken ska innehålla information om utvalda anläggningar med text och bild.
Webb för hollandsmarknad
Information om produkter som kan vara intressanta för hollandsmarknaden läggs ut på regionens kampanjsida för Holland www.midden-zweden.com
. Vi samarbetar i under startfasen med Hälsingland Turism och Gävle kommun för att lyfta in bokningsbara produkter via sidan, men i framtiden skall sidan hämta information från det gemensamma informationssystemet och bokning ska vara möjligt direkt.
Paket till researrangörer
Under Vakantiebeurs träffade vi flertalet researrangörer och journalister. Ett resultat är insikten att vi behöver bygga upp en bank med ett lättpresenterat material att visa för dessa journalister och arrangörer. Har ni paketerade och prissatta produkter med aktiviteter och boende som ni vill att vi lyfter på mässan tar vi gärna emot information med priser för detta med och lägger med i vårt nyhetspaket från Sverige.
Produktbank för bearbetning av arrangörer genom Visit Sweden
Utöver den specifika mässfrågan ovan också tar Nu kör vi Nu kör vfram en generell produktbank för utländska researrangörer. Här är vi mycket intresserade av att få med era produkter så att vi har chansen att få med ännu fler paket i de Holländska researrangörernas utbud för 2013.
Några krav för att det ska bli intressant för arrangörerna:
Kort resultatresumé från Hollandsarbetet 2011
Vi har fått en hel del gäster från de researrangörer vi knutit kontakt med efter att Visit Swedens Hollandsexpert var här och berättade om sin marknad. Vårt område bedöms som mycket intressant för de holländska familjerna och det är högkvalitativa boenden med möjlighet till självhushåll alternativt hotell i kombination med förhållandevis exotiska och annorlunda naturupplevelser som attraherar Holländarna. Om vi ligger på med nya paketerbjudanden till konkurrenskraftiga priser har Gävleborg allt att vinna på Hollandsmarknaden, så häng på med dina paket redan nu.
Hur gick det på Vakantiebeurs?
Jo, intresset för utbudet vi har att erbjuda är stort. Många frågor handlade om vildmark och vilda djur, paddling och fiske, men frågorna rörde också rundresor i Sverige och andra regioner. Många kom förbi montern och berättade om sina 30 resor till Sverige och hur bra de trivs hos oss, andra var nyfikna på Sverige och ville veta mer om hur man får resa med husbil och mer praktiska frågor. Men intresset var stort, researrangörer hämtade inspiration på fackdagarna och under helgen var det kö till montern för frågor (!).
Hjälp att nå ut på Hollandsmarknaden
Är du osäker på vad som är gångbart på Holland eller behöver hjälp med prissättning och kalkylering finns vi i projektet till ditt förfogande. Vi översätter också den information som behövs för att kunna jobba på en internationell marknad. Kontakta oss!
Målgruppen vill gärna bo flera dagar på samma ställe, bo med kvalitet, gärna med möjlighet till självhushåll och ha ett aktivt utbud på nära håll. Holländare som reser till Sverige gillar i allmänhet stugor, men bor alltmer på hotell.
De vi vänder oss till i projektet är i första hand de som flyger till Stockholm och därifrån väljer att resa med hyrbil. Andra produkter kommer att finnas med på hemsidor som komplement till det utbud som presenteras för researrangörerna.
Ett krav för att kunna vara med på Holland är att anläggningen har engelsktalande personal och att hemsidan finns på engelska. Har ni inte hemsida på engelska finns det möjlighet att få hjälp med detta inom projektet.
026-65 02 00
Box 834
801 30 Gävle
Ruddammsgatan 30
i Gävle